Kachlová kamna a pece
Hřejivé srdce domova u kterého se v minulosti scházela za zimních i letních večerů celá rodina.
O kachlových kamnech a jejich typy
Těžká akumulační kamna sálavá
Dnešní technologie a materiály nabízí ještě větší využití těchto kamen, různé kombinace, tvary a úpravy již nejsou problém.
Hlavní funkce kamen je dodávání tepelné energie do vytápěných prostor.
části kamen - kvalitní šamotové ohniště, těžký tahový systém-kterým spaliny prochází a teplosměnné plochy ( kachlové nebo omítané ) . to vše tvoři akumulační masu, važicí nekolik tun, do niž se uloží mnoho energie , která nám sala - vytápí zdravím sálavým teplem i 30 hodin po vyhasnuti.
U takových kamen přikládate např. ráno větší dávku paliva i 12 kg , dálši dávka paliva až večer - klidně i po 14 hod. zase naložit 12 kg paliva . Vše doporučuji řídit automatickou regulaci timpex.cz Cena těžkých kamen se muže pohybovat určitě přes 200 000 až 350 000 dle velikosti , počtu kachlic, použiti mat. atd.
Levnější řešení - nižší akumulačni schopnost, nižší hmotnost topidla. cca cena - kamnové železné vložka , např hoxter.eu nebo romotop.cz cca 40 000+akumulačni menší výměník cca 30 000 + obestavba kachlova + robota . od 140 000 kč dle velikosti a typu.
Kamna kachlová - akumulační s teplovodním výměníkem
Kromě prostoru ve kterém jsou umístěny kamna vytápějí tyto kamna také vodní okruh centrálního (ústředního,podlahového) vytápění. Dochází pak k rovnoměrnému rozdělení tepelné energie v domě i možnost vytopit více mistností . K sistému doporučuji i akumulační nádrž.
Speciální kamnová topeniště firem Brunner a Romotop , Leda . kamen přepínat klapkou mezi topením do výměníku teplovodním a akumulačními šamotové tahy. Problém je vysoká pořizovací cena od 250 000 kč.
Kamna a sálavé plochy ( v omítce nebo kachlové )
V omítce akumulační stěna je levněější varianta- horší udržba ,než tvořena z kachlic s glazurou doporučuji kvalitni hein.cz udrzba jen vlaznou jarovou vodou.
V dnešní době opět velmi populární a zdravý způsob vytápění - salave teplo. Teplo se šíří rovnoměrně všemi směry od zdroje, neprohřívá přímo vzduch, ale předměty v okolí a zdi. Takto vytápěné prostory - minimem víření prachu. žadné plísně. vhodne pro alergiky . Jelikož vzduch necirkuluje. Narozdíl od teplovzdušného krbu a rozvodu teplovzduchu po domě , který víří prach, přepaleny prach , který pak dýcháte.
Hypokaust Kamna sálavá - vytápění i horního patra sálavým teplem
Nekonečně rostoucí ceny energií nás nutí hledat stále účinnější a lepší řešení. Hypokaust je uzavřený teplovzdušný systém. Ideální pro alergiky.Díky hypokaustu se v takto vytápěných místnostech tvoří příjemné klima a rovnoměrné rozložení tepla. Spojuje výhody jednoduchosti, spolehlivosti, zdraví, čistoty bezprašnosti, možnosti regulace a účinnosti. Sálavé teplo kamen tak vytváří příjemné a zdravé klima bez víření prachu, bakterií a virů. Hypokausten systém byl užíván již v antických dobách, snad od začátku prvního století před naším letopočtem.
Základem hypokaustního systému je uzavřený prostor, kterým proudí teplý vzduch, jež následně ohřívá vnější plášť. Hypokastním systémem je možno nejen vytápět sousední přilehlé místnosti, ale i prostory o patro výše -teplo vedeme kanaly do horniho patra , např. do nějakého šamotového kvádru , ktery po zatopení sala do místnosti. Ochlazený vzduch poté klesá druhým kanálem do spodnich kamen. Vše funguje bez ventilátoru beza elektriky. Je dobre mít doma zložní zdroj vytapění , který není závislý při výpadku el proudu.
Líbí se vám moje práce?