Sporáky

Sporák je srdcem kuchyně, není však již tolik vhodný k vytápění. Je urřen k vaření, pečení v troubě a ohřevu potravin. U kachlového sporáku je možné vytápět lavici k sezení, nebo ležení. Jistě se mnohým z vás vybaví vzpomínky na babiččiny kulinářské variace pocházející právě z takových pecí a sporáku .Nekonečně rostoucí ceny energií nás nutí hledat stále účinnější a lepší řešení.

Sporák

Kuchyňská kamna jsou nejen skvělým dekorativním doplňkem, ale také praktickým.Sporák je určen pro tepelná úprava potravin a vznikající teplo se využívá k vytápění.

 Nezbytné části sporáku jsou: ohniště, tahový systém, plotna, trouba, i ohnišťový teplovodní výměník.  Kachlové sporáky mají vyšší spotřebu paliva, hlavně díky roštovému ohništi. Přikládá se 2x  za hodinu kvůli účelu předávání energie plotně a troubě k vaření.

Jeho plotna je připravena vařit a smažit ihned po zatopení. Trouba dokáže nejen krásně upéct buchty, ale i maso, sušení ovoce , bylin atd

U kachlového sporáku je možné vytápět lavici k sezení, nebo leženi. A to tak, že pomocí klapky přepneme tok horkých spaliny do tahového systému, který je umístěn v konstrukci lavice, nebo ležení. 

V porovnání s těžkymi kamny je akumulace tepla u sporáku kratší. akumulace 5 až 7 hodin. 

Sporák je nutné dimenzovat na základě předpokládaného počtu strávníků a na základě předpokládané tepelné ztráty vytápěného objektu.

REKONSTRUKCE

Rekonstrukce, revitalizace a restaurování starých sporáků:
Občas potřebují každý sporák dotek zkušeného kamnáře. Ať už jste koupili postarší chalupu se zašlými kamny a je vám líto je zbourat, či jste již delší dobu majiteli staršího kousku nepoužívaných kamen a rádi by jste jim znovu vrátili ztracený lesk a funkčnost. Nebojte se na nás obrátit. 

Sporák s ležením nebo vyhřívanou lavicí

U kachlového sporáku je možné vytápět lavici k sezení, nebo leženi. A to tak, že pomocí klapky přepneme tok horkých spaliny do tahového systému, který je umístěn v konstrukci lavice, nebo ležení. 

Sporák s teplovodním výměnikem

 

 

Kuchyňská kamna s výměníkem

Kuchyňské teplovodní sporáky s výměníkem na pevná paliva mají výměník pro ohřev topné vody pro vytápění domu, bytu, chaty, chalupy.
Sporáky s výměníkem  nahradí kotel jako hlavní zdroj vytápění nebo jako částečné pro několik radiátorů,podlahovka , nebo ohřev teplé vody na mytí.

Montujeme teplovodní výměník od rehulka.cz ,nebo brunner  , bezroštové ohnistě  , vysoký výkon , prosklené ohniětě. super topeniště. niske rmise  . uspora paliva.  ale cena jen topeniště s výměníkem přes 100 000 kč