Vnitřní krby

Krb  je důležitým prvkem a dominantou interiéru. Vychutnat si můžete pohled do plápolajícího ohně. Výhodou  kvalitní krbů je, že mohou topit ještě dalších 12 hodin po vyhasnutí.

Akumulační krb 

Krby akumulační

 

Jsou schopny uchovávat teplo vyprodukované krbovou vložkou a to následně uvolňovat do místnosti sáláním. To ocení nejen majitelé nízkoenergetických a pasivních domů, ale třeba také alergici. Sálavé teplo je zdraví prospěšné, jelikož nezpůsobuje víření vzduchu a tím pádem nezvyšuje prašnost, narozdíl od klasických konvekčních - teplovzdušným topidel. Šíří se prostorem na principu vlnění a ohřívá všechny předměty v dosahu. 

Akumulační krby se stejně jako ty ostatní skládají z krbové vložky a dále obestavby, která je v tomto případě vyhotovena z materiálů schopných akumulovat teplo. Akumulační nebo také sálavé krby nemají ventilační mřížky a po zatopení se začne nahřívat buď tahový systém nebo samotná obezdívka. Díky tomu je nástup tepla v místnosti pomalejší než u klasických krbů.  

U většiny krbů a kamen řešíme při pořízení především tepelný výkon v kW. Potřebujeme, aby spotřebič byl dostatečně výkonný pro vytopení celé místnosti. Neplatí však vždy, že čím větší výkon, tím lépe. U nízkoenergetických a pasivních domů, které jsou velmi dobře zatepleny a zaizolovány, může být problém opačný. Naopak potřebujeme krbovou vložku s nižším výkonem, aby v domě nebylo tepla příliš. Při vytápění tak spotřebujeme mnohem méně energie, což se promítne do nižších nákladů na nákup dřeva.

Jak topit v akumulačních a sálavých krbech?

V akumulačních a sálavých krbech se topí jinak než v klasických krbových vložkách. Doba topení, resp. přikládání je obvykle kratší, topíme cca  3 hodiny. Během této doby se teplo akumuluje do materiálu obestavby. Dále již nepřikládáme, přestáváme topit a krbová vložka začíná sálat naakumulované teplo z obestavby do místnosti. Sálání obvykle trvá cca 5 hodin, ale může to být až 24 hodin v závislosti na typu a množství použitého materiálu obestavby. V úvahu je potřeba brát charakter vytápěného prostoru, jeho velikost, tepelnou ztrátu, typ krbové vložky a samozřejmě naše zákaznické požadavky, jako délka doby sálání (5 nebo 15 hodin)

Výhody a nevýhody AKUMULACE:

Výhody -   sálavé vytápění, schopnost akumulace – šamot, KMS, voda….  dlouhá doba tepelné setrvačnosti    ,tepelná pohoda , delší doba nutná k přiložení , vyšší celkový výkon ,vyšší účinnost celého systému – a tím nižší provozní náklady , vyšší užitná hodnota.

Nevýhody -   delší doba nahřívání systému , nižší okamžitý výkon , vyšší hmotnost („čím delší doba akumulace, tím těžší systém“) , vyšší pořizovací náklady

 

Krby teplovodní

 

Teplovodní krbové vložky

Nabízíme vám špičkové krbové vložky s teplovodním výměníkem určené k vytápění místnosti, ve které jsou umístěny a také k rozvodu tepla do dalších místností. Použité materiály krbových vložek jsou vybírány pro dosahování nejvyšších kvalit. Zaručena je i bezpečnost díky vybavení ochlazovací smyčkou .Teplovodní krbové vložky nabízejí jedinečnou atmosféru pohledového ohně a zároveň efektivní přenos užitného tepla do vody. Teplovodní krbové vložky splňují vysoké nároky na vysoký podíl teplovodního výkonu. Díky tomuto systému nedochází k přetápění místnosti s krbem a teplovodní krb zajišťuje vytápění celého domu i ohřev užitkové vody. Doporučuji kombinaci s akumulační nádrží.

Výhody:

- Rychlost náběhu topidla (1-3 hod).

- Možnost teplovodního vytápění více vzdálenějších místností.

- Možnost akumulace ohřívané vody.

 

 

 

Krb teplovzdušný

Teplovzduch-konvekce

Jsou rychle a snadno zhotovitelné, nezabírají moc místa v interiéru a jejich topící účinek se projeví téměř bezprostředně po zatopení. Teplo z tohoto krbu lze rozvést po více místnostech, popřípadě nechat výdechy teplého vzduchu v místnosti s topidlem.  Všechny vnitřní materiály které budou ve styku s proudícím vzduchem musí být k této funkci přímo určené. Vlivem teplot se z nich nesmí uvolňovat zdraví škodlivé látky. Použití nesprávných materiálů často vede k alergiím, astmatům a zvyšuje riziko onemocnění.  nedoporučuji do trvale obytných místností - prašné , přetapeni  mistnosti - nachlazeni - u stopu 32 C u země 15 C - s timto rozdilem naše tělo bujule - proto doporuřuji salavé topidla , rovnoměrné vytapění. Spiše na vikendové chalupy , chaty .